Discutii

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Re: Discutii

Mesaj Scris de VAdrian la data de Joi Sept 11, 2008 4:07 pm

AndreiRC a scris:Cat de "foarte bune" erau calificarile la tine, Adrian? Poti sa dai un exemplu? Smile

in rookie scoteam intre primii 100, 150, 200 daca greseam tactica, si am fost si la primii 50 pe undeva pe acolo, in calificari la lista aia in care se compara toate rezultatele
sper sa nu ma insel cu asta Smile, a da , si nu prea scoteam fastest lap, ca mergeam cu strategii cu mai putine opriri Smile

Ultima editare efectuata de catre VAdrian in Joi Sept 11, 2008 4:11 pm, editata de 1 ori

VAdrian

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 10/09/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Sept 11, 2008 4:10 pm

Am inteles bine?

Stamina = 1 X 25 = 25 Smile
Concentrare = 6.84 X 25 = 171
Talent = 3.76 X 25 = 94

Talentul e fix deci pentru a ajunge la ce spui tu trebuie sa il duc la 65 Stamina si sa-i scad concentrarea la 114 Wink

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 21/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://yrm2.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de VAdrian la data de Joi Sept 11, 2008 4:15 pm

pai, nu tre sa scazi nimic, preferabil ar fi sa creasca talentul, nu am zis ca trebuie adus acolo, am zis ca asta e un raport care la mine a mers, evident cautati cu talent cat mai mare, desi de tura asta caut ceva pe la 120 talent, 170-180 concentrare, si stamina pe la 60-70, deci renunt la formula, dar incerc sa ma apropii

ai caracteristici ok, dar zic ca iti trebuie STAMINA, asaca asata sa cresti Smile

VAdrian

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Sept 11, 2008 4:16 pm

Lasa-l sa faca calificari proaste si sa mearga bine in cursa nu o sa suferi decat in cursele cu hard/very hard Overtaking. Cauta concentrare si talent si stamina o sa trebuiasca sa antrenezi. Din cate imi amintesc Cristi nu avea niste calificari minunate nu stiu sa-l fi vazut de multe ori plecand de pe locul 1 si parca nici nu l-am vazut in top 10 in ultimele 2 sezoane

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Sept 11, 2008 4:17 pm

Pana acum numai fitness a vazut omu' in antrenamente dar ce am acumulat sezonul trecut s-a dus pe copca in intersezon

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de VAdrian la data de Joi Sept 11, 2008 4:26 pm

daca, Cristi cu un pilot de 250 concentrare si 100 stamina nu areusit sa bage calificari bune, inseamna ca trebuie si talent, ceea ce pentru mine parca e clar
pilotul din sezonul precedent avea talent de 30, deci eu inca raman la raportul stabilit de mine, si sper sa ma pot apropia cat de mult de el, dar sa fie cat de mari totusi

eu zic ca talentul determina viteza maxima pentru un nivel fix de agresivitate, concentrarea , cu cat o are mai mare, cu atat are sanse mai mari pilotul sa se apropie de acele viteze maxime determinate de talent
iar pe ploaie, talentul e mai important pentru ca poate face o diferenta mai mare de viteze maxime posibile intre piloti, iar ala cu concetrare mare dar fara talent, se apropie de o viteza X f mult, iar ala care are o concentrare mica, se apropie de o viteza Y mai rar, dar Y e mai bine decat X, si daca Y e mult mai bine decat X, adica e o diferenta de talemt intre piloti, atunci ala cu talent desi are concetrare mai mica, tot are viteze mai mari
iar asta e un din teoriile variatiei, stabilite de mine in acest joc, dar inspirate din cele reale Razz

VAdrian

Sus In jos

Mesaj Scris de AndreiRC la data de Joi Sept 11, 2008 4:32 pm

Avand in vedere ca la un pilot concentrarea este cea mai importanta, rearanjand un pic ecuatia ta, Adrian, iata ce avem pentru calificari foarte bune:

Stamina = 0.55 * Concentrare
Talent = 0.8 * Concentrare

Si sunt de acord cu ce zici tu despre talent. Are si talentul o importanta destul de mare la pilot, am vazut asta pe ploaie. Primul meu pilot avea talent 220 si ii spulberam pe toti pe ploaie. Insa concentrarea era mica si pe uscat era varza.

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 41
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Sept 11, 2008 4:35 pm

Ce Smile talent are pilotul tau de acum Andrei?

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de AndreiRC la data de Joi Sept 11, 2008 4:38 pm

Slabist, 75. Daca ar fi avut peste 100, era mai bine. Wink

AndreiRC

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Sept 11, 2008 4:44 pm

In cazul asta in cursa pilotul meu (91 talent/171 concentrare) ca timp total ar trebui sa fie aproape la fel de rapid ca pilotul lui Andrei (75 talent/200 concentrare) iar best laptime ar trebui sa fie mai bun ceea ce 100% nu se va intampla decat daca Andrei va merge cu cisterna pe pista (diferenta intre masini e mica dar masina mea e mai bine asezata pe aces tip de circuit decat a lui Andrei).

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de AndreiRC la data de Joi Sept 11, 2008 4:50 pm

Insa al meu are si stamina mai buna (39). Wink

AndreiRC

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Sept 11, 2008 4:51 pm

asta nu e problema .... in 14 curse ajung si eu la 39 Laughing

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de ShArKy46 la data de Joi Sept 11, 2008 4:58 pm

parerea mea : cel mai mult in q conteaza EXPERIENTA . trebuie sa ai minim 140 ca sa obtii poleuri la greu ... in amator si in rookie Smile

ShArKy46

Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 11/09/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de ShArKy46 la data de Joi Sept 11, 2008 4:59 pm

AndreiRC a scris:Insa al meu are si stamina mai buna (39). Wink

al meu are 100 ... si e (nu rapid ) ci foarte rapid in cursa...dar in calificari cam da rateuri...

ShArKy46

Sus In jos

Mesaj Scris de ShArKy46 la data de Joi Sept 11, 2008 5:00 pm

TI ajuta sa nu faca greseli in cursa...de ex. al meu are TI 139 si nu a gresit niciodata in cursa . cei drept ca nu l-am fortat aproape niciodata...dar am castigat 3 curse cu el cu riscuri de 1 Smile

talentul conteaza cand ploua . cel vechi avea talent de 80 si pur si simplu eram cu o secunda mai rapid decat ceilalti . daca are mai mult cu atat mai bine , numai sa fie si concentration pe masura.

cel pe care il am acum are doar 30 si nu l-am vazut niciodata cum se comporta pe ploaie . probabil e de pluton aici...

motivatia conteaza si ea in calificari si cursa .

charisma conteaza la sponsori...cu cata ai mai multa cu atat e mai bine .

nu am zis de concentration pt. ca stiti...e printre cele mai importante caracteristici...al meu are 228 .. o sa-l antrenez pana la 250 si e maxim Smile

agresivitate : in general eu am avut-o 0 dar am auzit voci spunand ca e bine sa fie intre 15-20

stamina : au zis si compatriotii , vitala in toate , mai ales in cursa .

asa am constatat eu Smile

ShArKy46

Sus In jos

Mesaj Scris de ShArKy46 la data de Joi Sept 11, 2008 5:13 pm

ce ziceti ... cursa asta tine medium de 1 pit ??? eu asa am strategia dar nu sunt sigur daca o sa tina ... andrei tu le ai cu pneurile mai mult ... ce zici...ma tin ?

si inca o intrebare...asta-i ultima Very Happy : care-i obiectivul echipei ??? sa terminam in primii 100 ??

ShArKy46

Sus In jos

Mesaj Scris de VAdrian la data de Joi Sept 11, 2008 6:10 pm

ok, deci TI nu conteaza deloc in cursa, zero barat, dupa parerea mea, si a campionului nostru, ma duc pe mana lui
TI conteaza la setarea masinii, asta daca nu sti cum sa-ti setezi masina cand pilotul are f mic TI

greselile din cursa sunt strict concentrare/riskuri, nimic mai mult sau mai putin

si talentul determina viteza maxima si pe uscat nu numai pe ploaie, numai ca pe ploaie diferentele sunt mai mari, pe uscat talentul e iarasi important pentru a face lapuri rapide, dar intra si concentrarea, nu neglijati talentul pe uscat, pentru ca e f important si acolo, dar nu as de mult ca pe ploaie, pe ploaie e decisiv Smile

VAdrian

Sus In jos

Mesaj Scris de VAdrian la data de Joi Sept 11, 2008 6:17 pm

ok, nu e corecta afimatia, cum ca experienta e decisiva in calificari

eu cu pilotul de anul trecut am bagat poleuri la greu, cu experienta pe la 40 Smile

VAdrian

Sus In jos

Mesaj Scris de cbulucea2 la data de Joi Sept 11, 2008 6:27 pm

Si al meu tot la fitness e antrenat mereu. Sezonul trecut avea 45 kg. In intersezon s-a ingrasat mult (58 kg).

cbulucea2
Admin

Numarul mesajelor : 580

Sus In jos

Mesaj Scris de ShArKy46 la data de Joi Sept 11, 2008 6:29 pm

eu asta am constatat Smile .... daca ar TI inseamna ca seteaza bine masina care automat permite pilotului sa nu faca greseli... Smile

ShArKy46

Sus In jos

Mesaj Scris de VAdrian la data de Joi Sept 11, 2008 6:30 pm

ok, deci, Cristian Iorga, campion GPRO, care sunt 100% sigur ca isi face setari f f f bune la masina, cu pilot de aproximativ 250 concentrare, 100 stamina, 150 experienta, si 30 talent, nu era f bun in calificari in grupa lui de amator, si pilotu avea si vreo 60-70 KG

deci pilotul lui cu concentrare maxima, stamina buna si experienta f buna, si si usor, nu scotea timpi f buni in calificari
deci clar, nu numai concentrare, nu numai stamina sau nu numai experienta fac o calificare, nici una nu e decisiva
de aici, ideea ca in calificare talentul e important se deduce presupun eu

iar din ce s-a discutat, e cam clar, in cursa , pe uscat e buna concentrarea(e pe unu), dar sa ai si talent e un atuu (deci e pe doi), iar daca ploua talentul e mai important (pe unu), dar e bine sa ai totusi concentrare(pe doi)
iar stamina determina cursa per overall, deci e pe pozitia 1/2 Razz, ea se mentine intre concentrare si talent, si e bine cat mai mare, iar efectul ei nu cred ca afecteazadaca ploaua sau nu

VAdrian

Sus In jos

Mesaj Scris de VAdrian la data de Joi Sept 11, 2008 6:32 pm

ShArKy46 a scris:eu asta am constatat Smile .... daca ar TI inseamna ca seteaza bine masina care automat permite pilotului sa nu faca greseli... Smile

ok, dar exista metode de a seta masina corect, iar pilotul sa aiba TI 0
iarasi Iorga e exemplu, care cum zicea, ca nu poate sa piarda puncte, si pilotul lui avea TI pe la 40 Smile

dar va spun eu ca, el stie seta masina fara sa ia seama de TI, mai ales la nivel de rookie, amator, in pro deja e tehnician, se mai complica treaba Smile

VAdrian

Sus In jos

Mesaj Scris de ShArKy46 la data de Joi Sept 11, 2008 6:34 pm

inseamna ca la toate trebuie Smile)

toate se bat cap in cap .

ShArKy46

Sus In jos

Mesaj Scris de VAdrian la data de Joi Sept 11, 2008 6:43 pm

ok, nu inteleg la ce te referi, adica acum am spus ca se poate seta masina eficient fara TI, si atunci de ce ar fi nevoie de ea?

VAdrian

Sus In jos

Mesaj Scris de ShArKy46 la data de Joi Sept 11, 2008 6:49 pm

VAdrian a scris:ok, nu inteleg la ce te referi, adica acum am spus ca se poate seta masina eficient fara TI, si atunci de ce ar fi nevoie de ea?

pai cand zice i`m satisfied with current car ... pilot cu TI mai mare probabil ar gasi setari mai bune decat cel cu TI mic ... nu toti stim acele metode Very Happy , trebuie sa ai ceva curse la activ .

ShArKy46

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: