F1 Manager Forum
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Strategia mea pentru acest sezon

3 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de Admin Mier Iun 25, 2008 2:31 pm

Mi-am analizat adversarii pentru urmatorul sezon. Din cei care nu promoveaza (intentionat) doar unul a mai castigat o cursa sezonul asta, trei au avut loc locul 2, doi locul 3 (printre care si Mircea Dinu) si trei locul 4 (eu printre ei) Dintre acestia unul isi pierde pilotul iar doi nu mai au deci vor avea din oficiu sezonul urmator. Ramane unul singur cu pilot de 83 care ne va da batai de cap la inceput de sezon si ce mai retrogradeaza din Amateur.

Ce am de facut sezonul urmator:
Prima cursa:
- Upgrade 3 faclitiati
- Negociere cu sponsori (unul pe rand)
- In functie de ce fac pilotii experimentati de la mine din grup poate fac si un mic update la masina ... prima cursa Silverstone e nevoie de acceleratie deci poate o cutie de nivel 2
Obiectiv ... clasare in top 20
Primul test pe ploaie
- Configuratie masina ploaie rezervor gol vs ploaie rezervor plin
Primul test pe uscat dupa testul pe ploaie
- Pastrez acelasi nivel al pieselor (chiar daca asta inseamna upgrade la acelasi nivel sau downgrade urmat de upgrade)
- Test pe uscat plin vs gol - calculul diferentelor intre setupurile uscat si ploaie
Sfarsitul sezonului:
- pilot nou tanar talentat si concentrat care sa aiba viitor stralucit ... pe bani putini

Obiective:
- pana la jumatatea sezonului primul podium
- pana la sfarsitul sezonului o cursa castigata
- la finalul sezonului clasarea in top 5 (50 de puncte) ... dar raman in Rookie
- de la jumatatea sezonului exceptand cursele de tip "wet-dry-wet ..." pitstop-uri in turele prognozate si 0-10 litri in rezervor la sfarsitul cursei
- eliminarea greselilor tipice rookie - setari si benzina in q2, cauciucuri de ploaie cand calificarile/startul sunt pe ploaie, fum doar daca este prognozat
- ce castiga pilotul cu fiecare tip de antrenament
- ce castiga staff-ul cu fiecare tip de antrenament
- cum afecteaza upgrade-ul pieselor comportamentul general al masinii (Piesa x creste cu y unitati handling, power sau accelaration)


Cam atat pentru moment


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Iun 25, 2008 5:43 pm, editata de 2 ori

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 21/02/2008

https://yrm2.forumgratuit.ro

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Mier Iun 25, 2008 3:05 pm

Din ce am observat pana acum, multi dintre cei care raman in Rookie 84 din sezonul acesta vor avea fie pilot cu motivatie zero sau un pilot mediu sau ... nici un pilot (a expirat contractul sau il au peste 85) si vor trebui sa se bata pentru unul. Unul dintre cei cu motivatie zero va fi si Petrulevicius, care pare sa fie cel mai experimentat decat ceilalti, si este bine ca voi avea un avantaj in fata lui cu motivatia mea de peste 200.

Cat despre strategie ...

In primul rand, inainte de practice si calificari la Silverstone, fac innoire contract pilot si training psiholog (ambele pentru cresterea motivatiei). Apoi, negociere cu sponsor. Upgrade la masina ... as prefera nu din prima cursa. Incerc sa scot cat se poate din conditiile initiale si din pilotul super-motivat (avand in vedere ca toata lumea zice ca pilotul conteaza mai mult decat masina).

Riscuri ... 7 sau 10 maxim, nu vreau sa capat prea mare uzura. In plus, pilotul se descurca super si fara cine stie ce riscuri. Smile

Facilitati ... nu prea stiu ce sa zic la partea asta. Crezi ca ajuta cu ceva upgrade-ul la facilitati in Rookie, Radu?

Dupa cateva curse, fac upgrade-ul la level 2 si stau acolo (fie prin downgrade fie prin achizitie de piese level 2) pana spre jumatatea a doua a sezonului, cand voi urca la level 3. Cu banii economisiti din stationarea la level 2, voi face si eu teste pe uscat pentru rezervor gol vizavi de rezervor plin pentru a vedea cum se poate imbunatati setup-ul de Q2.

Pe la finalul sezonului, vad cum stau in clasament si, daca vad ca se poate, din punct de vedere financiar si din punct de vedere masina si pilot, incerc promovarea spre Amateur, prin urcarea masinii la level 4. Daca nu, ma trag spre negativ si caut un pilot nou.

Per general sezon, intentionez sa acumulez cat mai multe date pe parte de combustibil si cauciucuri. Pana acum, a mers bine treaba pe partea aceasta insa este loc si de mai bine. Smile De asemenea, o sa incerc pe cat posibil sa fac planificari la uzura pieselor pentru a iesi cat mai bine din punct de vedere financiar.



Cam asta e planul de bataie. Sa vedem ce iese. Smile



P.S. Unul de la noi din grupa a gafat-o in stil mare si a intrat in Amateur cu masina de level 1 si cu 2 milioane. Vai de capul lui ... Sa vedeti ce si-o ia ala pe coaja.

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de Admin Mier Iun 25, 2008 4:51 pm

Pai daca fac eu teste ce rost mai are sa faci tu? Antrenament pentru Motivatie? Nu cred ca merita, sutele acele de mii mai bine le investesti intr-o electronica sau alta piesa de nivel 2 care sa te ajute sa urci cateva pozitii in clasament la sfarsitul cursei ca motivatia se face. Eu zic ca tu ti-ai luat pilot cu care sa promovezi, vrei sa promovezi asa ca nu arunca banii aiurea, lasa-ma pe mine sa fac asta si imi ramai dator .... 5 milioane in amator te costa sa faci echipa Very Happy

Upgrade-ul la facilitati conteaza foarte mult daca vrei sa promovezi Very Happy

Eu nu am facut testing pe setup pana acum si ma intreb oare cum e iti spune pilotul setarile corecte sau e la fel ca in practice mai ia de acolo ... mai pune acolo?

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 21/02/2008

https://yrm2.forumgratuit.ro

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Mier Iun 25, 2008 9:12 pm

Mmm ... ok atunci. Iti raman dator. Smile Si banii ii bag in piese. Wink Very Happy


Nu prea inteleg chestia cu facilitatile. Te referi la Windtunnel si chestiile alea? Alea nu ajuta decat daca fac teste ca sa bag puncte din teste la masina. Ah da ... si ajuta la scurtarea timpului de pit (asta ar fi o chestie buna). Partea proasta este ca te costa intretinerea lor. Stii cumva cam cat costa intretinerea?


Daca dai pe optiunea de 'tuning' la teste, iti spune pilotul ca la practice. Smile

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de cbulucea2 Joi Iun 26, 2008 12:17 am

Daca vreti, fac eu testele. Sint cel mai putin strateg dintre noi. Si strangeti voi banii. Si asa mie mi se scurg printre degete.

cbulucea2
Admin

Numarul mesajelor : 580
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Joi Iun 26, 2008 10:24 am

Pai, Radu nu prea are de ce sa stranga multi bani, pentru ca nu are in vedere promovarea in sezonul urmator. Insa ceea ce-si propune el acolo s-ar putea sa coste destul de mult. Cum zice si el ...

Eu o sa fiu cu stransul banilor, pentru ca trebuie sa ai bani buni la intrarea in Amateur. E drept, vin si banii de la echipa si Points Money si bonusul de 5 milioane pentru calificarea in fiecare cursa ... deci acolo sunt vreo 9 - 10 milioane. Pe langa aceia trebuie sa mai am macar 10 - 15 milioane la finalul de sezon.

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de cbulucea2 Joi Iun 26, 2008 12:18 pm

Dar daca iti raman bani, se transfera in amateur ?

cbulucea2
Admin

Numarul mesajelor : 580
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Joi Iun 26, 2008 12:36 pm

Daca promovez, nu mi se reseteaza banii. Merg cu ei mai departe in Amateur.


Hm ... cred ca bag si eu upgrade la Pit Center, pentru ca asta este singurul care merita in Rookie. Radu, stii ceva de suma de intretinere?

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de Admin Joi Iun 26, 2008 5:35 pm

Intretinere - 100 de mii pe cursa
Eu am facut upgrade la 2 facilitati sezonul asta, Commercial si Pit Center. O sa vedem sezonul care vine (in cazul in care vreunul dintre voi se hotareste sa nu faca upgrade) care sunt diferentele in numar de curse de la startul negocierilor pana cand un sponsor semneaza, daca sunt diferente mari de sume oferite sau perioadele contractuale. Oricum in ritmul in care mi-a semnat mie sponsorul (6-7 curse) cred ca sezonul care vine voi semna cu inca doi fara probleme si ar mai fi de retinut ca spre deosebire de Alin mie nu mi-a fugit sponsorul si fata Andrei am fost mult mai adanc pe minus Very Happy.
Facilitatile impreuna cu sponsorii merg cu voi in Amateur iar in functie de nivelul facilitatilor creste/scade nivelul maxim al staff-ului care, de la un anumit moment, conteaza destul de mult

Pai acolo am vazut ca e pe stint-uri si maximul de stint-uri e parca de 5 pe sesiune. Daca ii dau sa faca un stint de 5 ture el imi spune dupa fiecare tura ce nu-i place sau imi spune abia la sfarsitul stint-ului?

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 21/02/2008

https://yrm2.forumgratuit.ro

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Joi Iun 26, 2008 11:16 pm

Iti spune la sfarsitul stintului, din pacate.


Ok, am sa merg si eu pe Commercial si Pit Center. Smile Multumesc de informatie.

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de cbulucea2 Vin Iun 27, 2008 12:53 pm

Cine e tipul din masina din bannerul din header ? Rosberg ?

cbulucea2
Admin

Numarul mesajelor : 580
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de Admin Vin Iun 27, 2008 4:04 pm

Hmmm, daca ne luam dupa culoarea camerei din partea de sus (galben) masina este a lui Kazuki dar casca lui este rosie. Daca e sa ne orientam dupa culoarea masinii aceasta e masina de sezonul trecut iar daca ne uitam la forma eleronului fata masina e mai de la inceputul sezonului. Faptul ca nu are numar pe ea ma duce cu gandul la teste si cum anul trecut la inceput de sezon pilotii de teste erau Kazuki si Karthikeyan (casca cu portocaliu) logic ar fi sa fie Alex Wurtz a carui casca era cu albastru si un pic de rosu deasupra.

Stiu ca Alin e fan Ferrari asa ca o sa schimb poza cu o poza care va fi mai mult ca sigur pe placul meu si al lui .... de Andrei nu stiu nimic.

Ce ziceti de poza asta?
Strategia mea pentru acest sezon Senna_10

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 21/02/2008

https://yrm2.forumgratuit.ro

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Vin Iun 27, 2008 4:43 pm

Smile

Eu nu prea tin cu nimeni. Tin cu Ferrari in momentul de fata, dar numai pentru ca ii au pe Raikkonen si pe Massa. De obicei tineam cu McLaren, dar nu prea il sufar pe Hamilton.

Mai tin si cu 'batranul' DC (alias David Coulthard), pe care l-am prins in vremurile lui bune de la Williams si McLaren. Smile Se tine inca tare batranelul. Smile

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de cbulucea2 Vin Iun 27, 2008 5:58 pm

Admin a scris:Stiu ca Alin e fan Ferrari asa ca o sa schimb poza cu o poza care va fi mai mult ca sigur pe placul meu si al lui .... de Andrei nu stiu nimic.
Nu sint fan Ferrari. Am tinut ani in sir (de la Senna incoace) cu McLaren, dar acum s-au porcit de cand cu Alonso si Hamilton, parca le-a luat cineva mintile. Tin cu Alonso la piloti (1000%), dar la echipe nu mai tin cu nimeni.
Admin a scris:Ce ziceti de poza asta?
Strategia mea pentru acest sezon Senna_10
Ah.... vremuri. Senna vs. Mansell.


Ultima editare efectuata de catre cbulucea2 in Vin Iun 27, 2008 11:34 pm, editata de 1 ori

cbulucea2
Admin

Numarul mesajelor : 580
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Sam Iun 28, 2008 6:15 am

Ciudat ... si la mine e aceeasi chestie. Acum am observat-o. O fi bug?

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de cbulucea2 Sam Iun 28, 2008 1:17 pm

Nu stiu, nu am lucrat cu forumuri niciodata. S-ar putea ca Radu cand a facut setarile sa nu fi debifat o optiune ceva care permite si altora sa editeze. In mod normal doar adminul (si poate moderatorii) pot edita mesajele altora. Sau poate ne avem atat de bine intre noi Smile incat we act as one (ca Borg).
Oricum, ar fi fain daca am mai putea atrage si pe altii pe forumul asta. Sintem doar noi 3. Precis trebuie sa mai fie si alti pasionati de F1 si de managerurile de F1.

cbulucea2
Admin

Numarul mesajelor : 580
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de Admin Sam Iun 28, 2008 11:00 pm

Pai v-am spus ca sunteti admini deci puteti face tot ce vreti Very Happy

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 21/02/2008

https://yrm2.forumgratuit.ro

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Dum Iun 29, 2008 6:42 am

Shocked

Eu cred ca am pierdut comunicatul ala de presa, Radu.

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de cbulucea2 Dum Iun 29, 2008 2:07 pm

Very Happy Me too. Oricum, noi sintem ca personajele din "Baietii din strada Pal". E o carte pentru copii, in care era vorba de niste copii dintr-un cartier sarac si care erau organizati intr-o banda. Si fiecare era colonel, general, capitan, etc. Erau in total vreo 20 copii si doar 2 soldati, un copil mai mic si cainele lui. Asa si noi aici. Sintem admini toti 3.

cbulucea2
Admin

Numarul mesajelor : 580
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Dum Iun 29, 2008 7:16 pm

Hahaha.


Ok, mesterilor, a venit reset-ul. Sunteti pregatiti pentru a ataca noul sezon? Smile

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de cbulucea2 Dum Iun 29, 2008 8:22 pm

Eu nu. Vorbeste cu ei sa ma astepte putin.

cbulucea2
Admin

Numarul mesajelor : 580
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Dum Iun 29, 2008 9:08 pm

Very Happy


Vazand ca F1Time inca trage de timp, eu am intrat si pe un alt manager automobilistic, este cu F1, campionatul de turisme, ChampCar-ul american si alte competitii din acestea (F1 este accesibil imediat, celelalte la vreo 3 ore dupa ce te-ai inregistrat). Nu e cu chestii cu bani, cumparare de piese si alte alea, doar setare de masina si strategie (fara calcul de combustibil insa, bagi doar tura in care vrei sa intri). Iar la F1, de exemplu, este cu masinile si circuitele de anul acesta. Iar masinile sunt echilibrate, deci nu sunt diferentele din realitate. Deci un monopost Force India are la fel de multe sanse de castig ca si un Ferrari sau un McLaren.

Jocul se numeste BATracer, site-ul este aici Click Here . Din pacate site-ul e cazut in momentul de fata. Oricum, o cursa, cu practice si calificari si warm-up si cursa propriu-zisa, dureaza cam o zi - doua. Deci un sezon se termina rapid. Smile Pare interesant la prima vedere ... sa vad cum merge primele cateva curse.


Ultima editare efectuata de catre AndreiRC in Lun Iun 30, 2008 8:32 am, editata de 1 ori

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de cbulucea2 Lun Iun 30, 2008 1:46 am

Andrei, am nevoie de ajutorul tau. Poti sa-mi dai sfaturi ce pilot sa-mi cumpar, avand in vedere ca pilotul meu actual s-a ingrasat ca un porc, i-au scazut si alte atribute si una peste alta nu mai sint multumit de el ? Stiu ca tu poti (ca suporter) da search si dupa criterii. Poti sa-mi dai un sfat (cand ai timp, nu e graba), bazandu-te pe vastele tale cunostinte Smile in domeniu, pentru un pilot bun, de perspectiva ? Eu nu stiu ce atribute sint mai importante. Tu te pricepi, ai mai trecut prin asta. Merci mult. Dau o pizza.

cbulucea2
Admin

Numarul mesajelor : 580
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Lun Iun 30, 2008 5:23 am

La al meu a crescut concentrarea cu 10 la 185!! Shocked Very Happy Iar la motivatie, incepem cu 211 dupa innoirea contractului. Wink Eh, tineretul asta. Wink




Hehe ok. Apoi da-mi ziua de astazi sa ma uit prin Market si iti dau ceva solutii. Smile



Deschidem thread-ul de Silverstone? Eu am deja setup-ul. Smile

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de AndreiRC Lun Iun 30, 2008 9:26 am

Alin, iata lista ta de cumparaturi ... Ce am gasit la o trecere prin intervalul 70 - 79 OA. Zi-mi daca sa mai fac o trecere. Smile

Ah, si cand deschizi linkurile, sa ai GPRO-ul deschis. Smile


Driver 1

Driver 2

Driver 3

Driver 4

Driver 5

Driver 6

Driver 7

Driver 8

Driver 9


Opinie personala: ti l-as recomanda pe Driver 3. Dar, poate ai alte preferinte. Smile

AndreiRC

Numarul mesajelor : 664
Varsta : 46
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Strategia mea pentru acest sezon Empty Re: Strategia mea pentru acest sezon

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum